سوالات متداول ورزشی

آیا در طول رژیم هم می بایستی ورزش داشته باشیم؟

برای کاهش وزن مطلوب و همچنین کاهش چربی بدن، ورزش و رژیم غذایی حداکثر تاثیر را زمانی دارند که هر دو در کنار هم باشند. با ترکیبی از یک رژیم غذایی صحیح همراه یک برنامه ورزشی منظم با شدت متوسط بهترین نتیجه را در کاهش وزن خواهید گرفت. لازم نیست که شما یک ورزشکار حرفه ای باشید، پیاده روی، دوچرخه سواری یا ایروبیک همه ورزش های مناسب برای کاهش وزن هستند. با زمان کم شروع کرده و به تدریج آن را به 45 دقیقه و اگر توانش را دارید به زمان بیشتر، افزایش دهید.

منظور از ورزش های هوازی یا ایروبیک چه ورزش هایی است ؟

ورزش هوازی که به آن «کاردیو» یا «ایروبیک» (به معنای با اکسیژن) هم می‌گویند، ورزشی است که در آن، خونِ اکسیژن‌دار توسط قلب پمپاژ می‌شود تا اکسیژن به تمام عضلاتِ در حال فعالیت برسد.

ورزش هوازی سبب افزایش ضربان قلب و تنفس برای مدت نسبتا طولانی می‌شود. بر عکس، ورزش غیرهوازی (بدون اکسیژن) فعالیتی است مانند دو سرعت یا وزنه‌برداری که سبب می‌شود عضلات به صورت ناگهانی تحت فشار شدید قرار بگیرند و شما به سرعت از نفس بیفتید.

نمونه‌های ورزش‌ های هوازی عبارتند از: پیاده‌روی، شنا کردن، دویدن، طناب زدن، دستگاه‌های ورزشی هوازی (کاردیو)، کلاس‌های ورزشی هوازی و کیک‌بوکسینگ و ....البته انواع بسیار دیگری هم وجود دارند.

اگر به علت كمبود وقت، سردي هوا،آلودگی هوا يا علل ديگر امكان پياده روي در خارج خانه نباشد چه بايد كرد ؟

لازم نيست حتماً خارج از منزل پياده روي كرد .در روزهای آلوده حتما در داخل منزل پیاده روی کنید . میتوان از پله هاي منزل بالا و پايين رفت ، ایستاده در یک محل درجا دویدن، طناب زدن، پیاده روی در اتاق، گذاشتن سی دی های ایروبیک و طبق آن ورزش کردن، گذاشتن دستگاه های ثابت مثل دوچرخه، تردمیل و الپتیکال در منزل.

بهترین زمان برای چربی سوزی چه موقع است؟

وقتی صبح‌ها و یا بعد از ناشتا بودن طولانی ورزش می‌کنید بدن شما تمایل بیشتری برای چربی سوزی دارد، به ۲ دلیل:
1. پایین بودن سطح قند خون، بدن را مجبور می‌کند به دنبال منابع دیگری برای تأمین انرژی بگردد، بنابراین از ذخایر چربی به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند.
2. میزان هورمون‌هایی که چربی سوزی را تسریع می‌کنند (مانند کورتیزول) صبح‌ها بالاتر است.

بهترین ورزش برای کاهش وزن چه ورزشی است ؟

برای شروع کاهش وزن بهترین ورزش پیاده روی است و پس از گذشت یک ماه اضافه کردن ورزشهای قدرتی مانند دراز و نشست، شنا سوئدی، بارفیکس، کار با وزنه، کار با کش و... توصیه می شود.

کفش مناسب پیاده روی و دویدن کدام است؟

به طور کلی ، کفش ورزشی برای پیاده روی و دویدن باید در قسمت ‌ جلوی‌ كفش ‌انعطاف‌ پذیری‌ كافی‌ داشته‌ باشد بطوریكه‌ شخص‌ به راحتی‌ بتواند به‌ میزان‌ 45 درجه‌ آنرا خم‌ نماید . همچنین‌ لازم ‌است‌ كه‌ قسمت‌ پاشنه‌ كفش‌ حالت‌ ارتجاعی‌ كافی‌ داشته‌ باشد تا بتواند مقادیری‌ از فشار و شوک وارد شده‌ ازطرف‌ زمین‌ به‌ پا را بكاهد. در راه رفتن و دویدن ابتدا پاشنه پا با زمین تماس می یابد و جنس پاشنه کفش باید از موادی باشد که بتواند ضربه را به خوبی جذب کندهمچنین کف داخلی کفش باید حاوی لایه ای مناسب برای حفظ قوس پا و جذب ضربه باشد.
کفش مناسب می بایست وزن سبکی داشته باشد ، جنس کفش و مدل آن باید به گونه ای باشد که تبادل هوا امکانپذیر باشد، همچنین کفش باید در پای شما راحت باشد و انگشتان باید فضای کافی در جلوی کفش داشته باشند.
از آنجایی که معمولا یک پا کمی بزرگتر از پای دیگر است، کفش خود را متناسب با اندازه پای بزرگتر خود انتخاب کنید.

چه نوع ورزش های قدرتی جهت کاهش وزن توصیه می شود؟

برای افراد جوان کار با وزنه های با کش و بدون کش ، با سیم و بدون سیم و برای افراد میانسال به بالا ترجیحا ورزش های قدرتی که با استفاده از دستگاه های دارای کش و سیم توصیه می شود.